R.S.2. – 1929, KÉTLÁMPÁS VEVŐ AZ ÚJ HULLÁMHOSSZ ELOSZTÁSHOZ
Ez a készülék nagytávolságú vételre is alkalmas, ha a helyi adótól legalább 30 km távolságra van. A helyi adót hangszóróban hozza. A beépített hullámszűrő és rövid antenna használata mellett pedig külföldi adók vétele is lehetséges az említett 30 km-es körön belül is.
Főelőnye az, hogy az erős vétel mellett természetes hangszínezetet biztosít. A január 13-ika óta oly gyakran panaszolt interferencia zavarok jórészt ki vannak küszöbölve.
Anyagszükséglet.
1 drb. szerelőszekrény
3 drb. 500 cm-es kondenzátor
2 drb. lámpaalapzat
2 drb. lámpa (1. később)
1 drb. 6 ohmos fűtőellenállás
1 drb. 300 ohmos potenciométer
2 drb. 300 cm-es tömbkondenzátor
1 drb. 5000 cm-es tömbkondenzátor
1 drb. 10.000 cm-es tömbkondenzátor
1 drb. 0,1 MF-os tömbkondenzátor
1 drb. 2 M ohmos nagyellenállás tartóval
1 drb. 5000 ohmos ellenállás tartóval
1 drb. 1,3-as transzformátor (jó minőségű)
2 drb. Tekercscsoport (a cikk szerinti adatokkal)
15 drb. banánhüvely
1 kikapcsoló
3 drb. banándugasz zsinórral szorítócsavarok.
Az R—S—2 két tekercs-csoporttal rendelkezik: az I—II a hullámszűrőé, a III—IV. 5-ös a hangoló egység.
A hullámszűrő.
6 cm-es hengeren 0,6-os selyem, vagy pamutszigetelésű huzalból 70 menetet csavarunk föl egy sorban (a II-es tekercs). Mikor a II-es tekercs készen van, akkor a közepe táján 0,3-as selyemhuzalból hegyibe tekercselünk 16 menetet, a következő leágazásokkal: a 6-ik menet után (l-es) és a 10-iknél (2-es), 16-ik menet vége a 3-as pont. A II-es tekerés két végét egy 500 cm-es forgó kondenzátor kapcsaihoz kötjük. A tekercs maga fekvő helyzetben van egy nemrég közölt Mesterfogás szerint megerősítve. A hozzá tartozó forgókondenzátor nem a homlokszerelő lapra van szerelve, hanem a készülék belsejében, a II-es tekercs mögött álló helyzetben. A kondenzátor megerősítése lábak segítségével történik. A bekötési sorrend mellékes.
A I-es tekercs leágazásai banánhüvelyekben végződnek, melyek egy szigetelő padocskába vannak besüllyesztve. A csatlakozó dugasz mintegy 10 cm-nyi hajlékony zsinórral szorító csavarral végződik, melyhez csatlakozik a 7-es ponthoz menő vezeték. A dugaszt antennánk mellett csak egyszer kell a megfelelő hüvelybe beleilleszteni, nem kell többé más leágazást venni.
A hullámszűrő a készülék belsejébe van szerelve, hiszen nem kell mindig szabályoztatni, egyébként is a készülék fedelét fölnyitva, azonnal hozzáférhetünk.
Hullámszűrőre nemcsak a helyi adó kiszűrése miatt van szükség, olyan helyen is ajánlatos beszerelni, ahol ez a szempont nem jön számításba, mert mindig akad olyan erős adó, amely a skála nagy részére ráfekszik.
Kezelése a múlt számunkban volt leírva.
A hangolótekercs.
Szintén 6 cm-es csévén foglal helyet. Tulajdonképpen 3-as tekercs. Először a IV-es tekercset készítjük el, 0,6-os selyemhuzalból 60 menet. Ennek alsó részére csévéljük a III-as tekercset, ép úgy, mint a hullámszűrőnél tettük. A III-as 16 menetből áll, 0,3-as selyemhuzalból, a következő leágazásokkal: a 6-ik menetnél (a 6-os számjelzés), a 10-iknéI (az 5-ös).
A 4—5—6-os végek banánhüvelyek a mellső lapon, amiként azt a szerelési rajzban látjuk.
A megfelelő leágazás megkeresése megint banándugasszal történik; a dugaszt a szerelőlap hátsó oldalán illesztjük be a hüvelybe. A hüvelyek azért vannak a kezelőlapra szerelve, hogy az antennát közvetlenül is kapcsolhassuk a 4—5—6-os hüvelyekbe, ilyenkor a szűrő ki van iktatva, pl. a helyi adó hangszóró vételekor. Az antenna egyébként a 7-es, vagy hosszú antennáknál a 8-as hüvelyhez csatlakozik. A 8-as hüvelyre nagyon nagy szükség van, mert előfordul az az eset, hogy a szűrő hatását nem tapasztaljuk, mintha nem is volna, ilyenkor ugyanis az antenna önhulláma közel van a kiszűrendőhöz. Minden ilyen esetben a 8-as hüvelybe lépünk az antennával.
Ha a III—4-es tekercset elkészítettük, akkor az V-iket csévéljük fel ugyanolyan irányban, mint a IV-est. Ennek menetszáma 14 lesz 0,3-as selyemszigetelésű huzalból, de nem közvetlenül a IV-es után kezdjük, hanem 1 mm-es hézaggal.
A III—IV—V-ös tekercs átló helyzetbe kerül az alsó szerelőlapra ugyanazon Mesterfogás szerint, mint már említettük.
A szerelés többi része 3-ik rajzunkból látható. A fűtőellenállást és a potenciométert függőleges helyzetben erősítjük meg egy darab meghajlított fémlapocska segítségével. Mindkettő egyszer és mindenkorra lesz beállítva.
Természetesen a mellső lapra szereljük a telep-kikapcsolót.
A transzformátor jó minőségű legyen, különben a hangszínezet fogja megsínyleni.
A telepkivezetések zsinórban végződnek, melyet a készüléken kívül közvetlenül az egyes telepszorítókhoz (vagy anódpótlókhoz kötünk).
A készülék kétrácsos lámpákkal is jól működik a kapcsolási rajzon látható vonalkázott pótlással (a segédrács csatlakozása).
Milyen csövekre van szükség? A mellékelt táblázatba foglaltuk össze a különböző lehetőségeket.
Az interferenciaszűrő.
Kezelőlapunkon még egy dugaszt találunk, 3 hüvellyel, a hangszóró két kivezető hüvelye mellett, ez az interferenciaszűrő egyik fajtája. Ha ugyanis olyan állomást hallgatunk, melyre ráfütyül egy mellette levő, akkor a dugasznak a 9-—10 vagy 11-ik hüvelybe való kapcsolásával ezt a kellemetlen sípolást eltüntetjük, vagy legalább is gyengítjük. A dugaszt lehetőleg mindig a nagyobbik számú hüvelybe dugjuk.
Arra az esetre, ha interferencia zavar nincs, a dugaszt a 12-ik számú üres hüvelybe illesztjük (pl. nappali vételnél).
Telepek.
3 féle telep szükséges: egy fűtő, egy az anód és egy az előfeszültség részére. A két utóbbi közös lehet.
A fűtőtelep: 4 voltos 13 amperórás akkumulátor, vagy olyan helyen, ahol az akku. töltése nehézségbe ütközik, nedves elem (Le Carbone AD 230 4 cella sorba kapcsolva).
1 voltos kétrácsos cső esetén vagy egy akkumulátor cella (Nife 1.1 voltos), vagy egy drb. nedves elem (1. a csőtáblázatot).
Az akkumulátort 60 üzemóra után kell tölteni (tehát kb. 2 hetenként), a nedves elemeket félévenként kell frissíteni.
Az anódtelep: akkumulátor vagy száraz elem. Megfelel 1—1,8 Amp. óra kapacitású, melyet havonként kell tölteni. Száraz elem 2—3 hónapig elegendő. Feszültsége a csőtáblázatban található.
Előfeszültségnek száraz elemet használunk, melyet 6—9 hónaponként kell cserélni.
Az anód és előfeszültségét anódpótlóról is levehetjük
Forrás: MRU 1929/15.
RMK Nosztalgia Rá dó Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádó Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu |
Dokumentumok :: <1930, Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2009.10.6