Gramofonok...VICTOR TALKING MACHINE VICTROLA VV-IV. 1911-1926.

Előszó
Az eltelt több mint 10 évben alig foglalkoztunk gramofontechnikával. Én már gondoltam rá és a nemrég megjelent gramofonjavítási cikk Csenár Imre bácsi részéről sikert aratort, ezért felvettem ezt a témát is lapunkba. Úgy érzem évenként egy-két gramofon bemutatása hasznos lenne, hisz sokan vagyunk, akiket ez a téma is érdekel. Mégiscsak ez a hangtechnika is idetartozik a híradástechnikához, még ha a régi korszak, "csupán" mechanikus volt. Igazi régi ma már 80-100, sőt 110 éves igen szép technikáról van szó.Úgy gondoltam, mint ahogy a rádióknál, a gramofonoknál is egy-egy szép darab ismertetését olvashatnánk. De persze csak szép eredeti kifogástalan darabokról fenne szó, hogy az ismertetés, technika és típustörténetileg hasznos információval szolgáljon minden érdeklődő részére.

Kóger László

VICTOR TALKING MACHINE VICTROLA VV-IV. 1911-1926.


Ez a kis "beszélő gép" olyan, mint egy ékszer.
Több szempontból is erre a kis készülékre esett a választásom, melyet először mutatok be lapunkban a gramofonok közül. Először is mert a néhány darabból álló gramofongyűjteményem egyik legkedvesebb darabja, teljesen eredeti állapotú szinte az utolsó szögig, felújításon átesett működőképes darab.

A gyár Victrola sorozatának legkisebb tagja, melyet igen nagy szériában több mint félmillió példányban gyártottak, a nagyvilág részére. A kb. 15 éves gyártás alatt, persze több helyen is gyártották, Amerikában, Európában is, és némi fejlesztésen is átesett a gyártás során. A Victrola sorozatról annyit kell tudni, hogy az 1900-as évek végére felmerült az igény a több hátránnyal rendelkező tölcséres gramofonokkal szemben a jobb minőségű lejátszó készülék iránt. A Victor cég a belső tölcsérrel ellátott szekrényszerű készülékek kifejlesztésével válaszolt a nagyobb igényű és nagyobb pénzű közönség igényeire. A Victrola sorozat első darabjai beváltották a hozzáfűzött reményeket, ezek voltak az első koporsófedelű szekrénygépek, ezért egy-két év után kifejlesztették az asztali kivitelű belsőtölcséres Victrola készülékeket. Ezek lettek az asztali koporsófedelű belsőtölcséres gépek, mely forma aztán világszerte klasszikussá vált. Aztán a legkisebb típus is kijött ez lett a VV-IV. modell melynél az alacsony ár miatt a koporsófedél is elmaradt, volt egy nagyobb testvére a 6-os modell, mindössze ez a kettő készült fedél nélkül a Victrola sorozatban. Tehát a VV-IV. a kispénzű közönség részére készült, mindenféle a gramofonoknál akkor szokásos bőséges díszítés nélkül, legegyszerűbb formával, mindössze az alsó, felső szegély profilírozása ad némi díszítést. Ehhez képest a gyárhoz méltóan jó minőségben, a készülékház tömör tölgyfából, az összes külső fémrész nikkelezve készült, kivéve a hátsó karöntvényt, azt feketére festették. A két kis ajtó a hangerőszabályzás funkcióját is ellátta, használaton kívül becsukva a motor szerkezetét is védte a portól. Az ajtók mögött öt vízszintes ferde faborda szolgál takarórácsként. A belső tölcsér még igen kezdetleges, felül nyitott, U alakra van csak kiépezve, így felülről belelóg a motor. Ez persze nem túl jó megoldás, a motor zaja is hallható a tölcséren keresztül. Szerencsére jelen esetben a motor kiváló állapotban van, így alacsony zajt termel. A motor a felnyitható fedélre van szerelve, a külsőtölcséres modelleknél megszokott módon. A motor is a régi típusokból van átvéve, igen korai szerkezet egy rugóval, ferde centrifugál szabályzóval, ilyen van például az igen korai V1-es modellben is.
A használati utasítás, a motorra vonatkozóan is, a fenéklapra van ragasztva, ez szerencsére szép állapotban megmaradt a készüléken.

A VV-IV. egész felépítése nagyon hasonlít a régebbi tölcséres kivitelű készülékekéhez, csupán a kar nem felfelé, lefelé kanyarodik a belső tölcsér felé. A fej is azonos a régebbi modellekével, EXHIBITION felirattal, ez európai kivitel, csillámmembránnal. Javítása bicikli szelepgumival tökéletesen megoldható. Tányér 25 cm átmérőjű, eredetileg is barna filccel volt ellátva, de ezt már pótolnom kellett hasonló öreg anyaggal. A tányér mellett hátul a sebesség szabályzó csavar, elől a fék karja található.

A felhúzókar is eredeti, hívhatjuk kurblinak, kulcsnak is, rozsdás volt, ezt feketére festettem le, mert nem nikkelezett volt.
A fa fogantyúja hiányzott, ez már az eredetivel azonos pótlás. Az én példányom a plusz adattábla szerint Kanadában került forgalomba a kanadai "Berliner Gram-o-phone Co. limited Montreál" által. Aztán hogy került Európába, az talány.

Örömmel szoktam bemutatni ismerőseimnek egy-egy régi akusztikus lemezzel, íme így hallgattak lemezt kb. 100 évvel ezelőtt. Ahhoz képest elég jól szól, mindig osztatlan sikert arat.
A kis "ékszer" az őszi találkozón megtekinthető és hallgatható lesz.

Kóger László

Részlet Robert W. Baumbeck Look for the Dog An illustrated Guide to Victor Talking Machines c. könyvből.


The first "Victrola The Fourth" was shipped from the Camden factory on September 1, 1911 and was Victor's response to the low cost, concealed-horn phonographs that Columbia had been so successfully promoting the previous year. At $15.00, it undercut even Columbia's lowest-priced machine and was, of course, an instant best seller. The earliest style cabinet was solid oak and the single-spring motor actually sat in the center of the horn. The closely spaced slats covering the horn opening were so angled as to conceal the motor from view. This design minimized the required cabinet size and was one factor in the instrument's initial low cost. Through the years improvements were made and the price inched higher. In September 1917, a new motor design was used which resulted in the "Victrola IV-A" designation and forced a $2.50 price increase. The material shortages and inflation of World War I caused the price to jump to $20.00 in October 1917, $22.50 in May 1918, and $25.00 in September 1919. The cabinet styling was modified in November 1918, and the "A" designation was dropped from the nameplate after this time. The motor of the later-style Victrola IV's was completely enclosed, and the standard widely spaced slots were incorporated into the horn opening. All Victrola IV's were shipped with a nickel-plated "Exhibition" sound box and a 10-inch turntable, and were offered in a glossy or dull golden finish.




RMK Nosztalgia Rá dó Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádó Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2009.10.6