Néhány adat Vörös Rezső életrajzához.

Történelmi előzmények: 1948 tavaszán a fennálló hatalom, a kisipar önállóságának megtörésére hozta létre országos rádió és elektroakusztikai javító-hálózatát RAFILM néven. A szerencsés rövidítés találóan közölte, hogy: Rádió és Filmtechnikai Nemzeti Vállalat. Budapesti székhelye mellett területi szervizek kezdték meg működésüket az ország több nagy és kisebb településen is.

Az elképzelés szerint elsősorban a 30-as években működő jónevű iparosokat kívánták "gyengéd" erőszakkal beterelni ebbe az állami vállalatba. 1953-ra már megerősödött hálózat javította a rádiókat, lemezjátszókat, valamint a filmvetítéshez szükséges gépeket és elektroakusztikai eszközöket, szigorú vállalati gazdálkodás szervezetében.

Ennek a cégnek vezetőségébe jelöltek több budapesti iparost mérnököket is, elektrotechnikai szakmai gyakorlattal, vagyis a 30-as 40-es évek kiemelkedő vállalkozóit. Feladatuk lett kiválasztani a velük korábban üzleti kapcsolatban állók közül a szakmailag kifogástalan mestereket, akik a további szervizeknek vezetői, munkásai lehettek.

Ide került Vörös Rezső úr is, akinek szakmai működését, a korábbi ma is ismert adatok szerint nagy tisztelet övezte. Eddig kevéssé ismert okok és körülmények miatt 1953 után büntető eljárás indult az említett vezetők ellen, aminek részletes lefolytatásáról most keresem a levéltári adatokat. Börönbe került többek között Vörös Rezső is, akiről a szakma 1956 őszéig nem hallott semmit.

A Nagy Imre által jegyzett és nevéhez fűződő uj kormányprogram megszüntette a RAFILM Nemzeti Vállalatot.

Funkcióját a Magyar Posta üzeme vette át, amit RAVEL néven alakítottak meg. RÁVEL= A Posta Rádióvételtechnikai és Elektroakusztikai Üzeme. Ennek lett a feladata a teljes országos szervizhálózat működtetése, majd később a tv megjelenésekora lakossági tv szervizelés is.

1956 márciusától magam a győri részlegnél dolgoztam, először raktári anyagkiadóként, később betanított műszerészként. A forradalom leverése után, a vasutassztrájk még több hétig tartott valamennyi győri munkatárs mellet nekem is kellett az apróbb javításokkal foglalkozni: a tömeges rendeléseket a nagyközönség oldaláról nem egyszer hisztérikus kitörés kísérte, ezt csak azok érthetik meg, akik a vesztett forradalom utáni feszült hangulatban Győrben, a forradalom második fővárosában éltek.

Érdeklődőknek, (mert ez nem a győri történetek leírása) más helyen és időben készséggel szolgálok hiteles adatokkal.

1956 októberében igen sok politikai és köztörvényes elitélt előtt a forradalmárok megnyitották a börtönök kapuit.

Igy történhetett,hogy november vége felé (emlékezetem szerint) munkára jelentkezett Füzessy igazgató ajánlásával egy halk szavú kb. 50 év körüli úr, akiről munkatársaim súgták meg, hogy Vörös Rezsőnek hívják. Néhány szót mondtak tevékenységéről a rádiószakmában a korábbi évtizedekről. Nagyon udvarias, kimért viselkedésű és azonnal rokonszenvet keltő ember volt.

Ő, aki a szakma egyik élenjárója volt, leült egy munkaasztalhoz és szépen csöndben sorra javította a számára kiadott készülékeket. Vezetőnk az általunk nagyon tisztelt Dr. Gyimesi Ödön úr, akinek szakmai útja megér egy külön fejezetet különös tisztelettel viseltetett Rezső Bácsi iránt.

Főnökünk számára és vele együtt a mi számunkra is nagy megdöbbenést keltett, amikor egy márciusi napon (1957!) Rezső bácsi nem jelentkezetta szervizben. Ekkor tudtuk meg, hogy idehelyezése kimenekítő útjának első állomása lett volna, majd innen helyezték volna át kőszegi szervizünkbe, hogy onnan könnyebben tudjon átjutni Ausztriába. Állítólag a megerősödött kádári hatalom visszavitte a börtönbe.

Az eljárás jellemző volt az akkori RAVEL vezetőkre, eltehetetlenkedték ezt az ügyet, mert az igazgató még januárban tudott volna hatékonyabb megoldást is.

Lehetőségem szerint tovább keresgélek adatokat, esetleg még élő kortanúkat, ha új hiteles adat lesz, azonnal közölni fogom. Emlékeztetek majd Dr. Gyimesi Ödön életútjára és Sári Gyula bácsira, akinek közleményeit a régi szakfolyóiratban sokan olvashattuk.

Tisztelettel Szemethy Róbert kortanú.

RMK Nosztalgia Rádió Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádió Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu
Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2012.3.29