Philips 32 V 1939-40
A 32 V a Magyar Philips Művek utolsó 2+1-es típusa volt az 1940-es évjáratnál. 1941-től kivéve a telepes rádiókat a Philips csak szuper készülékeket állított elő, a luxus 2+1-esek helyett kisszupert hozott ki a gyár 3 csővel. Készült váltó és univerzális kivitelben is, most csak a váltóáramú kivitelt ismertetem.
Külsőre nem számít luxuskészüléknek, de a kerek skálája miatt a gyűjtők és a laikusok is szeretik. Érdekes, rádiógyáraink ritkán állítottak elő kerek skálával készüléket, a Philipsen kívül csak a Siemensnek volt egy két kis bakelitkészüléke a 40-es évek végén. A kerek skálát mi gyűjtők sokszor óraskálának nevezzük eképp, ha az egyik gyűjtő szóbahozza a 32 V-t, a másik hirtelen nem tudja melyik az, amaz pedig gyorsan rávágja, tudod az óraskálás, és már meg is van az azonosítás. | |
Nos, ez a 32 V-nél téves, ezt rosszul szoktuk meg, mert a Philips reklámjaiban és a gyári ismertetőjében újdonságként ismerteti, mint Philips-napskálát. Olvassuk csak az 1940-es ismertető ide vonatkozó részletét. Tehát a Philips büszke volt a kerek napskálájára, igaz ez csak olyan reklámszöveg volt, de mint afféle újdonság el lehetett adni vele a készüléket. Mindenesetre ez a 32 V-nél jól sikerült és elegáns is a vastag bakelitkerettel, fekete alappal, fehér betűkkel. Az élvilágítás jól kiemeli az átlátszó középrészt és körsávot. Mögéje aranyszínűre festett hátsó lap került, melynek színe jól harmonizál a skála középvonalán végigfutó széles polírozott fém díszcsíkokkal. A készülékház szép barna furnérborítást kapott és érdekesség az elöl körbefutó íves peremrész feketére festett a lábazattal együtt. Ez illik a skálához is. Az egész hangfalrész, mint előlap a hangszóróvászonnal van beborítva. Csupán alul egy keskeny rész van fából a gombok mögött. Ezt a felépítést, mint előnyös megoldást a Philips már 1939-ben felismerte, nézzük csak meg a háború után az 50-es években az egyszerű néprádiók is hasonló felépítéssel készültek. Az élek feketére festése pedig később a szovjet rádiók jellegzetessége lett, igen sok orosz készülék készült ilyen megoldással.
A 32 V, mint kis típus természetesen a kevesebb pénzű nagyközönség részére készült, és aszerint reklámozták is. Ára készpénzben: 195 Pengő volt, pontosan annyi, mint amennyibe az egy évvel korábbi elődje, a 31 V került. A 32 V műszakilag a jól bevált 31 V továbbfejlesztett változata volt, így kezelőszervei ugyanúgy három ikergombból állnak. Baloldalt nagy gomb visszacsatolás, kisgömb antennacsatolás, középen nagygomb a fix helyi adó kapcsolója, kisgomb a hálózati ki-bekapcsoló és takarékkapcsoló. Jobboldalt nagygomb az állomáskereső, kisgomb a hullámváltó. A gombok új típusok a nagyok száma Futurit 7186. A kicsik rézgyűrűvel vannak díszítve számuk 7185, illetve a gravírozástól függően 7187, 7188. A hátlap a többi Philipshez hasonlóan feketére festett három csoportban lyukakkal, kevés felirattal ellátott. Itt is van újdonság, szakítottak a sok réz kallantyúval, felül egy résbe kell illeszteni a hátlapot és csak alul van a sasszin két rögzítő fül. Később az összes rádión hasonlóan rögzíthető a hátlap, mint bevált módszer.
A hangszóróvászon drapp színű, „Philips" vászon, és ez az, ami a bemutatott készülékben nem eredeti. A mintapéldány már kb. 15 éve esett át felújításon és mivel az eredeti anyag igen sérült volt, akkor erre a világosbarna durva szövésű anyagra esett a választásom, mely igen jól illeszkedik a készülék megjelenéséhez. A 31 V-nek fenéklapja nincs, ugyanis alul zárt a készülékház. Ez akkortájt nem jellemző, szerintem ennek műszaki oka van. A Philips a kávagyártásnál új technológiát vezetett be, mely valószínű jelentősen egyszerűsítette és olcsóbbá tette azt. Ez a következő volt, az oldalakat hajlítással egy darab rétegelt lemezből alakították ki, a hajlítást a belső oldalon többszöri befűrészeléssel oldották meg, majd összeállítás után a hajlításoknál a befűrészeléseket belül furnérlemezzel ragasztották le merevítésül. Ez annyira jó megoldásnak bizonyult, hogy nézzük csak meg, a háború utáni sok Orion, Terta, VT, készülékeknek is és még a TV-knek is így készültek a káváik. Tehát a Philips ebben is újat hozott. 1940. körül a többi gyár is kerekített készülékeket gyártott, csak tömör fából alakították ki a sarok részt. Tehát valószínű, hogy a 31 V-nél az új technológia miatt már nem tettek alulra nyílást, gondolom nem akarták meggyengíteni a mindössze 8 mm-es anyagvastagságot.
Belső felépítésre nagyon hasonlít a 31 V-re, hisz ennek továbbfejlesztett változata a 32 V. A skála mechanika egyszerűsödött, mindössze egy ónozott vaslemez. Középre került az elforduló skálamutató, melyet egy rugó ellenében forgat a skálahúr. A skálamutató tengelyére belül egy fémdob került, ebben belül helyezkedik el a rugó, mely alaphelyzetbe állítja a mutatót. Az alaphelyzet a forgókondenzátor kiforgatott helyzeténél van a magasabb frekvenciák felé. A forgókondenzátor dobja és a mutató dob mérete úgy van meghatározva kb. 1:2 hogy a forgó teljes ki-be forgatásánál a skálamutató teljesen körbeforogjon a 360 fokos skálán. Az állomáskereső gombja, pedig a forgó dobját éppen megfelelő áttétellel hajtja. A forgó dobja pedig még a billenő antennatekercset is állítja a hullámhossztól függően. Az egész igen egyszerű és jó megoldás, gondoljuk csak az egy két évvel ezelőtti igen bonyolult skálamechanikákra.
A hangszóró már permanens dinamikus, a váltóáramú gépeknél általában még gerjesztett szokott lenni ekkortájt a drága mágnes miatt. A hálózati trafó a sasszi aljára került, így egyszerűbb a huzalozás. A sasszi ezüstszínűre festett, a huzalozás színes gumiszigetelésű huzallal. Az elkó gyári Philips, emeletes iker típus, de gyárilag szerelték RHEO típussal is. Csövek EF6 audion fémburában a gerjedés miatt, EL3 végcső vagy Philips EL3D, egyenirányító AZ1. Az EL3D az EL3 kisebb átmérőjű vékonyabb változata, a Philips és a Tungsram gyártotta. A kapcsolási rajz hasonló a 31 V-hez, de a 32 V-nél az EL3 előfeszültségét külön katódellenállás állítja elő. Így lehetett iker elektrolit kondenzátort alkalmazni közös negatív pólussal. Takarékkapcsolásban kevesebb anódfeszültséget ad a hálózati trafó, így csökkentett teljesítménnyel üzemel a rádió. Hangszínszabályozó nincs, kapcsolóval átkapcsolható magas-mély hangszínre. Az audion rész gondosan kimunkált szerkezet három hullámcsapdával, vasmagos tekercsekkel.
Mivel csak 2+1-es készülékről van szó, nem nagy gond a megszólaltatása, problémát az alkatrészek eredetisége okozhatja. Ellenállások és kondenzátorok pótlásánál barna Remix típusokat használjunk. Ha valami hiányzik, másik roncs Philips készülékből „termelhetjük" ki.
A bemutatott példány már vagy 15 éve lett felújítva, de szerencsére szép és jó állapotban volt. Gyári száma: 322469.
Kóger László
RMK Nosztalgia Rádió Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádió Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu |
Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2010.9.3