|
Jó és könnyen elkészíthető detektoros vevő
Írta: SIMON ZOLTÁN. A lakihegyi adó megindulása óta a detektoros vevők népszerűsége meglehetősen nőtt. Könnyen érthető, hogy így az egyszerű és jó készülékekben a kereslet állandó emelkedést mutat. Sajnos, a legtöbb sokat reklamirozott kapcsolás sokakban csalódást okozott, mert vagy nem volt eléggé hangerős, vagy szelektív, vagy pedig megépítése, esetleg kezelése kívánt némi szakismeretet, amivel azonban a legtöbbször teljesen laikus rádiós nem rendelkezett. A következőkben leírt készülék feltétlenül szelektív, egyszerűen kezelhető, olcsó, hangerős és — mint látni fogjuk — megépítése annyira egyszerű, hogy 2—3 óra alatt akárki elkészítheti; amellett formájában ízléses, csinos. Elvi kapcsolását az 1. ábra mutatja. Eszerint a készülék aperiodikus antennakörrel bíró szekunder-vevő. Mivel az L1 tekercsel, L2-vel lazán csatoljuk az L2 C rezgőkör élesen hangolódik. A szelektivitást tovább fokozzuk azáltal, hogy a detektorkört nem a rezgőkör szélső pontjai közé, hanem azon belül, egy kísérletileg legelőnyösebbnek talált leágazáshoz kapcsoljuk. A szükséges anyagok: 1 drb 500 cm-es csillámszigetelésű forgókondenzátor (C). 1 drb 7—8 cm átmérőjű bakelithenger (cca. 15 cm hosszú). 1 drb 10X16 cm méretű és 3 mm vastag trolitlemez. 6 drb banánhüvely. 1 2000 cm-es blokk-kondenzátor (nem okvetlen kell), továbbá tekercselő és összekötő huzal. Elsősorban is a tekercset készítjük el. A bakelit (esetleg papir-) henger egyik végét, ha nem volna simán levágva, reszelővel, vagy erős ollóval teljesen egyenletessé tesszük, hogy azon egy sík lap (a trolitlemez) jól felfeküdjék. Ezután a megmunkált széltől 2—3 mm távolságra 3 lyukat fúrunk, azokon a tekercselésre szánt huzal végét áthúzzuk. A huzal 0.8 mm átmérőjű és 2X pamuttal szigetelt legyen, a csinosság kedvéért színes. A tekercselést gondosan és mindig jól meghúzott huzallal végezzük. Felcsévélve 14 menetet közvetlenül a legutolsó menet mellett átfúrjuk a bakelithengert s a lyukon a huzalt anélkül, hogy elvágnánk - tehát duplán — befűzzük. Befűzés előtt azonban a huzalt néhányszor összecsavarjuk, hogy a további tekercselés folyamán esetleg felszabadult leágazás ne nehezítse meg munkánkat. A leágazástól számítva további 54 menetet csévélünk fel. A tekercs végét most is a hengerbe fúrt 3 lyukon való átfűzéssel rögzítjük.
A kész tekercstől 12 mm távolságra kezdjük meg az L1 csévélését ugyancsak 0.8 mm-es 2X pamuthuzalból. Most összesen 17 menetet csévélünk fel.
Aki a szabadon lévő tekercseket külső behatásoktól még meg akarja óvni az azokat egészen vékony celluloidlemezzel, vagy az úgynevezett warnish-papirral be is burkolhatja, ami azonban — ha a tekercset elég szorosan készítettük — teljesen felesleges.
Dokumentumok :: <1930, Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2009.9.2
|