Kétlámpás „ Armstrong" nagyteljesítményű keretvevő



Ez a kapcsolás az amerikai Armstrong mérnöktől származik és ezideig egyike a leghatásosabb gépeknek; a szelektivitása akkora, hogy a helyiadó közvetlen közelében is behozza Bécset minden álhallás nélkül.

Nálunk inkább csak duplarácsos gépeknél használták ezt a kapcsolást (Negadyne) és csak kevés amatőr tudja, hogy megépíthető egyrácsos lámpával is, midőn a teljesítmény felhatványozódik és messze meghaladja a többi kapcsolás teljesítményét.

Az érkező hullámokat a „K" keretantenna fogja fel, ez egyúttal az audionlámpa rácsköre is. Evvel parallel kapcsolunk egy 500 cm.-es forgókondenzátort, amellyel egyúttal az állomáskeresést végezzük. A keretet középlcágazással készítjük, ehhez kapcsoljuk a visszacsatoló forgókondenzátor forgó részét. Evvel a forgóval és az audion fűtőellenállásával állítjuk be a megfelelő visszacsatolást. A két armstrongtekercs (L1 L2) mindegyik 1250 menet, a 2. ábrán megadott orsóra tekercselve. Mindegyik tekerccsel egy-egy 5000 cm.-es blokkot kapcsolunk parallel. A készüléket alsó szereléssel készítjük, az előlapra jön a visszacsatoló és a hangoló kondenzátor (mind a keltőn mikrodial), az audion fűtőellenállása és a hangszórózsinór. A keret a készülék fedelén foglal helyet, kivezetéseit a készülék hátlapján visszük be, úgyszintén a telepzsinórokat is.


A legmegfelelőbb alkatrészelhelyezést a 2. ábrán láthatjuk.

A két 1250 menetes tekercs elkészítése a következő módon történik. Az orsókat 3 mm.-es prespánlemezből készítjük ragasztással és erre hajtjuk fel vadteker cseléssel 0.2 zománchuzalból a megfelelő menetszámot. Majd mind a két tekercset ráhúzzuk egy 4 cm. átmérőjű papírhengerre, úgy hogy változtatható legyen közöttük a távolság.

A visszacsatolókondenzátort teljesen beforgatva, felfutjuk az audiont, bizonyos idő múlva fütyülést hallunk, de ezen túlforgatjuk a fűtőellenállást, amíg csak egy igen halk és magas állandó fütyülést nem hallunk. Ekkor megkezdjük az állomáskeresést. Lassan kiforgatjuk a kondenzátort. Ekkor jelentkezik többnyire a helyiadó; most abbahagyjuk a hangolást és a két armstrong tekercs távolságát kísérletezzük ki. Erre szánjunk egy kis időt, mert a helyes beállításnál háromszorosára növelhetjük a hangerőt. Majd újból utánaállítjuk a fűtőellenállást. Megjegyzem, ha csak a fülőellenállással szabályozzuk a visszacsatolást, sohasem kapunk szép, tiszta hangot és a beállítás is nehézkes, ezért az ellenállást mindig túlforgatjuk valamivel és a csillámforgóval tisztítjuk ki a hangot.

Itt Budapesten a hangereje megfeleli egy kétlámpás helyivevő hangerejének. Azonban még ezt is növelhetjük, ha háromrácsos végerősítőlámpát használunk.


Anyagjegyzék.
2 drb rádiólámpa (VX406, TL414).
1 drb 500 cm.-es Y forgókondenzátor (C1)
1 drb 500 cm.-es csillám forgókonden­zátor (C2).
3 drb 5000 cm.-es tömbkondenzátor (C4,C5,C6)
1 drb 300 cm.-es tömbkondenzátor (C3)
2 drb Armstrong-tekercs (23 dg. huzal) (L1,L2)
1 drb 2 megohmos szilit.
1 drb 30 ohmos fűtőellenállás.
1 drb 1 :4 transzformátor.
1 drb doboz.

További felvilágosítással szolgál: Szabo József, Budapest, VII., Grassalkovich-utca 20. I. em. 24.

RMK Nosztalgia Rádió Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádió Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: <1930, Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2011.3.17